Me pa migotanje zvezd
in bliskanje letal na nočnem nebu
še kako navdušuje
In tako
naslonjena na ograjo
ob petju čričkov
opazujem
to zvezdnato nebo...
Naenkrat pa...
tik mimo Velikega voza...
ali pa je to samo tamali voz...
wjuuuuuuuu........
in sem ga videla!
in si tudi nekaj zaželela!
zdaj pa grem še po več.
Vou tetica, to pa je bilo nekaj, No meni so zvezdice samo očarljivo mežikale, utrinka pa nobenega. Res pa nisem hudo dolgo gledala tja gor, me je pričel boleti vrat - pa tudi naš javor mi zakriva pol razgleda.
OdgovoriIzbrišiLep pozdrav tebi in tvojima.
ja, je bilo...
Izbrišino, pa očitno nisem bila edina... saj so tudi po Kalvariji "plavale" lučke
in hvala za pozdrav, i že hiti nazaj v tvoj kraj
niti v sanjah nikomur ne izdaj želje.
OdgovoriIzbrišipotem se bo uresničitev valjala čisto drugje, le na tvojem dvorišču ne.
kako si sicer?
je lažje v teh dnevih, aneda?
ja, ja, jo bom zadržala zase
Izbrišino, sicer ti zaupam - bile so celo tri želje
;-)
in...
hvala za vprašanje po mojem počutju
ja, je res občutno bolj prijetno
no, očitno pa mi je tista vročina zapekla ves moj delodiš
Perzeidi so poletni meteorski roj in jih lahko opazujemo v času od 17.julija pa do 24.avgusta vsako leto. Prav pogosti so od 10. do 15.avgusta vsako leto. Maksimum dosežejo pa v noči iz 12. na 13.avgusta vsako leto. Lahko dosežejo ZHR celo 120 meteorjev na uro. Najboljše opazovanje perzeidov je prav po polnoči na severovzhodnem delu neba. Kot že ime pove se njihov radiant nahaja v ozvezdju Perzeja in od tu tudi njihovo ime. Perzeide so včasih imenovali tudi solze Svetega Lovrenca saj so dosegali svoj maksimum 10.avgusta. Vendar ker je zvezdno leto za 20 minut daljše od tropskega ter se presek tega meteorskega potoka z Zemljino orbito vse bolj pomika vzdolž Zemljine orbite se v sedanjem času maksimum teh perzeidov pojavlja 12. ali 13.avgusta. Čez približno 100 let se bo ta maksimum teh perzeidov pojavljal že okoli 15.avgusta zato jih bomo počasi vse bolj imenovali meteorji Marijinega vnebovzetja. Matični komet teh perzeidov je komet Swift-Tuttle kateri obkroži Sonce v 133 letih. Prav leta 1862 je ta komet za seboj pustil večji oblak teh delcev kateri sedaj povzročajo ob maksimumih kar precej več zvezdnih utrinkov. Prav na vsakih 133 let pa se aktivnost teh perzeidov precej poveča saj komet prečka Zemljino orbito takoj pred Zemljo. To smo nazadnje imeli avgusta 1993 vendar niso bili še tako pogosti, da bi takrat bil to celo meteorski dež. Takrat pa je bilo do 400 meteorjev na uro. Po izračunih astronomov bodo perzeidi uprizorili močnejši meteorski dež dne 14.avgusta 2126 saj bo Zemlja prečkala kometovo orbito takoj preden je prešel komet. Za meteorski dež se upošteva, da mora na uro preleteti vsaj 1000 meteorjev čez nebo.
OdgovoriIzbrišiLetos so perzeidi bili kar dobro vidni saj je bilo jasno nebo prvi krajec je zašel ob polnoči in Luna ni motila nočnega neba. V letu 2014 bodo perzeidi zelo slabo vidni ker bo opazovanje motila Luna. Faza Lune bo le nekaj dni po polni Luni. Leta 2015 pa bodo perzeidi spet v ugodnem položaju saj bo Luna okoli mlaja.
Ozvezdje Perzeja je v bližini Velikega voza zato perzeidi lahko tudi prečkajo veliki ali mali voz.
Sicer pa tisti, ki so zamudili letošnje perzeide imajo spet priložnost predvsem leta 2015, da si jih ogledajo. Ker so v tem času rade noči zelo tople se je najbolje uleči na kakšno travo in gledati v nebo in čakati kdaj bo prišel kakšen zvezdni utrinek. Potrebno pa se je tudi čimbolj izogniti umetni svetlobi. Takšno opazovanje zvezdnih utrinkov je še najbolj zanimivo za ljubezenske pare.
waw...hvala!
Izbrišia zato sem ga jaz videla kako je "padel" skozi (zdaj že vem, da je tisto bil) Veliki voz...
no, za leto 2015 pa upam, da ga bom opazovala že na novi lokaciji
in bo zato pod drugim kotom
;-)
Nekaj podatkov za meteorski roj perzeidov.
OdgovoriIzbrišiObdobje perzeidov - od 17.julija do 24.avgusta.
Maksimum perzeidov - 13.avgust.
Najvišje število meteorjev na uro ob maksimumu - 120.
Radiant roja - ozvezdje Perzej.
Srednja hitrost perzeidov - 59 km na sekundo.
Nebesne koordinate radianta perzeidov ob maksimumu - 45 kotnih stopinj 1 kotna minuta astronomske nebesne dolžine ter 58 kotnih stopinj severne astronomske nebesne širine.
Naslednji meteorski dež perzeidov - 14.avgust 2126.
hvala tudi za te podatke
Izbrišilp